Kurzy základů ošetřovatelství

Může se stát, že se situace ve zdravotnických a sociálních zařízeních opět zhorší a bude potřeba dobrovolníků. Chceme být připraveni na nejhorší. Pomozte nám pomáhat, přihlaste se na jednodenní kurz základů péče o nemocné či seniory. Na kurzech, které jsem připravili ve spolupráci se Střední školou zdravotnickou a sociální Chrudim se naučíte základní úkony u nemocného na lůžku, hygienu, podávání stravy, pitný režim, převlékání lůžka či komunikaci s pacientem. V případě zhoršení situace Vás propojíme s konkrétními zařízeními. A pokud se stane, že nebudete využiti, nevadí, bude to znamenat jen to, že se epidemická situace zlepšila, což si všichni přejeme. Získané znalosti můžete také využít při péči o své příbuzné doma.

Termíny a časy kurzů:

  • neděle 12.12.2021 8:00 – 17:00
  • sobota 18.12.2021 8:00 – 17:00

Na kurzy se můžete přihlásit v naší platformě Sinch (https://cck.sinch.cz/signup) nebo přes formulář na https://www.pomahamechrudimsku.cz/registrace .

Více informací o dobrovolnících v záloze či kurzech najdete na celorepublikovém portálu http://zvkadnemeto.cervenykriz.eu nebo našem lokálním webu www.pomahamechrudimsku.cz. V případě jakýchkoliv dotazů poště na stab@cckchrudim.cz nebo volejte 555 508 434.

Ukončení pomoci během pandemie COVID19

Je tomu již 15 měsíců, kdy Český červený kříž Chrudim zahájil provoz bezplatné telefonní linky 800 477 774. S ohledem na zlepšující se epidemiologickou situaci dochází nyní k jejímu ukončení. Poslední hovory na lince budou přijímány v pondělí 31. května 2021.

Linka byla v provozu 13. dubna loňského roku. S ohledem na nově vzniklou epidemiologickou situaci, se kterou jsme se dosud nikdo nesetkal, se první hovory týkaly obecných informací ohledně onemocnění COVID-19 a platných vládních opatření. Následovala distribuce dezinfekcí a roušek, které jsme mohli potřebným občanům distribuovat nejen díky podpoře Města Chrudim, ale také díky dobrovolníkům, kteří textilní roušky ušili doma a odevzdali na sběrných místech. V jarních měsících jsme také zajištovali distribuci obědů a nákupů osamoceným seniorům. Se zajištěním nákupů nejen pro seniory ale také osoby v karanténě jsme pokračovali až dosud. Uplynulé měsíce byly velmi náročné i po psychické stránce. Senioři se těžce smiřovali s izolací od svých rodin, obávali jsme se o své blízké a řešili existenční problémy. Jednou z činností, která byla poskytována po celou dobu provozu linky, byla psychosociální podpora. Vyškolení dobrovolníci formou podpůrného hovoru volajícím poskytly nejen bezpečný prostor pro sdělení svých obav, ale také nasměrování k možným řešením. Postupně se dostáváme do současnosti, kdy se senioři na linku obraceli s žádostmi o pomoc s registrací k očkování.

Členové a dobrovolníci Českého červeného kříže Chrudim během 15 měsíců vyřídili více jak 2 600 hovorů. Děkujeme všem našim členům, členům vodní záchranné služby, dobrovolníkům ze široké veřejnosti, firemním dobrovolníkům (např. firmě KPassemblies s.r.o., Kruh Zdraví) a podporovatelům, jejichž pomoc byla pro provoz linky nezbytná. Velké poděkovaní patří také všem volajícím, kteří se na nás s důvěrou obraceli.
Pevně věříme, že provoz linky již nebude potřeba. V případě zhoršení epidemiologické situace ubezpečujeme, že jsme schopni reagovat nejen opětovným zprovozněním bezplatné telefonní linky, ale také obnovením navazujících služeb. Nyní se Červený kříž vrátí ke svých standartním činnostem jako je například výuka první pomoci a prevence úrazů.

COVID očkování

V pátek 15.1.2021 byla zpuštěna registrace k očkování pro občany starší 80 let. Jak a kde se zaregistrovat najdete zde. Pokud máte v rodině někoho staršího 80 let, pomozte mu s registrací. Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt). Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Očkování proti COVID-19 je NEPOVINNÉ a BEZPLATNÉ.

S registrací seniorům také pomohou na celostátní telefonní lince 1221 (pracovní dny 8:00 – 19:00, víkendy a svátky 9:00 – 16:30) či lince zřízené Pardubickým krajem 466 026 466 (PO + ST 8 – 17 a v ÚT, ČT, PÁ 8 – 14). V případě jakýchkoliv dotazů  můžete kontaktovat také linku ČČK Chrudim 800 477 774 (ideálně mezi 16:00 a 20:00). 

PODROBNÝ NÁVOD K REGISTRACI ZDE

Pomoc v sociálních službách

Pandemie COVID19 opět sílí a s tím pokračuje i pomoc Českého červeného kříže. Nákaza se bohužel nevyhýbá ani zřízením jako jsou domovy seniorů, centra sociálních služeb a další zařízení se sociálními službami. Bohužel pokud se onemocnění v takovém zařízení pro káže a musí část personálu do karantény, je to pro ostatní personál velice náročné a vyžaduje to pomoc dalších lidí z venku. Aktuálně jsme byli požádáni o pomoc v jednom ze zařízení u nás v Chrudimi. Jedná se o pomoc s dohledem nad klienty, podáváním stravy, přípravou jídla (např. mazání chleba), drobnými úklidy, odnosem odpadků a případně společně s pečovatelkou pomoc hygienou. V případě zájmu se zaregistrujte na adrese www.pomahamechrudimsku.cz. Předem děkujeme.

S koncem nouzového stavu naše pomoc nekončí

Dnes o půlnoci skoční v ČR nouzový stav, ale naše pomoc nekončí. Nadále bude v provozu telefonní linka 800 477 774 (nyní už jen v čase od 8:00 do 18:00 hodin) a sní související služby. Poskytování služeb nechceme zbytečně protahovat, aby senioři neztratili svoji soběstačnost. Pokud se ale najde někdo, kdo poskytované služby potřebuje trvale, budeme hledat pro něj individuálně hledat řešení a předáme ho organizacím, které sociální služby zajišťují celoročně

S postupným rozvolňováním očekáváme i nárůst lidí s onemocnění COVID a počet lidí v karanténě. Ti se na nás mohou, v případě potřeby, také obracet.

Navštivte také internetové stránky http://zvladnemeto.cervenykriz.eu, kde najdete spoustu zajímavých rad, jak se chovat v tomto obtížném období. Nouzový stav sice končí, dochází k postupnému rozvolňování opatření, ale tím také hrozí nárůst počtu nakažených. Chovejme se prosím zodpovědně, udržujme sociální odstup a nosme roušky, zejména v uzavřených prostorech. Nezapomínejme také na pravidelné mytí rukou vodou a mýdlem.

Návštěvy z kraje a města

Dnes nás navštívil pan radní Ing. Pavel Šotola, zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor. Moc děkujeme za návštěvu a dar. Více na Facebooku pana radního. Ve středu nás zase navštívil pan radní zodpovědný za zdravotnictví Ing. Ladislav Valtr, MBA a starosta města Chrudim pan Ing. František Pilný, MBA. Děkujeme. Více o návštěvě v reportáži na youtube. Pokud chcete vědět, jak jsme celé 2 měsíce fungovali a přijít se podívat, neváhejte kontaktovat předsedu oblastní výkonné rady Vratislava Příhodu

Mohu nosit štít místo roušky nebo respirátoru?

Jelikož také vyrábíme ochranné štíty, jsme často konfrontování otázkou, zda štít je náhradou roušky. Diskuze o tom, zda je pro ochranu (sebe i okolí) účinnější rouška nebo obličejový štít se vedou i mezi odborníky.

Náš názor vychází z doporučení Státního zdravotního ústavu ze dne 21. 4. 2020 (více zde), který se opírá o  článek „Turbulent Gas Cloud and Respiratory Pathogen Emissions. Potential Implications for Reducing Transmission of COVID-19“. Ne, štít není náhradou roušky nebo respirátoru. Štíty být měl být  vždy nošen v kombinaci s rouškou nebo respirátorem kvůli tomu, jakým způsobem se virus šíří. Základní rozdíl v ochraně mezi štítem a rouškou spočívá v tom, že štít, na rozdíl od roušky, nefiltruje vdechovaný, resp. vydechovaný vzduch. Šíření kapének však brání obě pomůcky.

Štíty doporučujeme používat lidem v první linii, kteří přichází do styku s velkým množstvím osob, s osobami bez ochranných pomůcek a nakaženými osobami. Těmto lidem rádi štít darujeme zdarma. Neváhejte nás kontaktovat na adrese stity@cckchrudim.cz. Pro širokou veřejnost štít jako náhradu roušky nedoporučujeme

Schovej nos

Aby rouška nebo respirátor chránily Vás a vaše okolí, jak mají, tak musíte mít zakrytou nejen pusu, ale i nos. I když člověk cíleně dýchá jenom pusou, tak se nevědomky občas vydechne i nosem. Viry se do těla dostávají nejčastěji přes sliznice, takže právě přes ústa nebo nos. Přes ně se pak třeba při kýchnutí roznášejí dál. Moste prosím roušky a respirátory správně. Více užitečných informací najdete na webu oficiální kampaně Českého červeného kříže s názvem ZVLADNEME TO.

Web: http://zvladnemeto.cervenykriz.eu
Facebook: www.facebook.com/zvladnemetocck

Světový den Červeného kříže

Dnes máme svátek – 8.květen je Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Slaví se v den narození našeho zakladatele Henriho Dunanta. Všem naším členům, dobrovolníkům, zaměstnancům a příznivcům přejeme krásný sváteční den. Veliké poděkování a #VelkýPotlesk Vám všem, kteří jste nám pomohli a pomáháte. Tleskáme také všem v první linii jako jsou záchranáři, lékaři a sestřičky, policie, prodavačky, sociální pracovníci a další. #zvladnemeto #RedCrossDay #VelkýPotlesk #KeepClapping

Medaile „Děkujeme“

V předvečer Světového dne Červeného kříže a Červeného půlměsíce jsme společně s Česká mincovna představili projekt, kterým chceme poděkovat všem, kdo v boji s neviditelným, ale nebezpečným nepřítelem přiložili ruku k dílu. Ať jimi byli ošetřovatelé u lůžek nejvíce nemocných, ať jimi byli dobrovolníci, ať jimi byly unavené švadleny, které do úmoru šily roušky pro ostatní. Tisíce lidí pomáhaly a stále pomáhají, pečují o osamocené, o seniory, které nouzový stav uvěznil doma, nakupují, vyzvedávají léky, rozvážejí roušky a dezinfekci či si jako školení dobrovolníci si povídají s člověkem zcela odříznutým od společenského dění.

Právě pro ně je určena medaile ,Děkujeme‘. Nese portrét Florence Nightingalové, patronky ošetřovatelek, která inspirovala Henri Dunanta k založení Červeného kříže. Na aversu jsou pak slova díků v několika světových jazycích. Návrh je z dílny výtvarníka Martina Daška. Mincovna bude razit medaili v mosazi, ve stříbře a ve zlatě. Pokud Vám někdo pomohl, můžete mu minci zakoupit jako poděkování na https://ceskamincovna.cz. Zakoupením pomůžete hned 2x, jelikož výtěžek půjde na činnost ČČK.

Více o projektu zde: https://www.cervenykriz.eu/cz/804.aspx
Záznam z tiskové konference: https://www.facebook.com/ceskamincovna.cz/videos/699537497482788/

Rybičky 48 Corontena Show Live pro ČČK

Již dnes od 20 hodin proběhne speciální livestreamový koncert skupiny Rybičky 48. A nebude to žádné garážové video, ale opravdový koncert se vším všudy – velká stage, světla, pyrotechnika a další efekty. Kapela koncert odehrajeme zadarmo a veškerý zisk bude poukázán Českému červenému kříži. My finanční prostředky využijeme na pomoc těm nejohroženějším a to seniorům. Například na pořízení ochranných pomůcek a dalšího nezbytného vybavení pro domovy seniorů, domovy se zvláštním režimem a také pro svých čtrnáct agentur Domácí ošetřovatelské péče Alice. Zakupte si e-vstupenku, sledujte koncert a pomozte nám pomáhat. Vstupenky k zakoupení na Ticketstream.

Dezinfekce pro seniory

Dnes ráno jsme obráželi od společnosti BEMA Lanskroun s.r.o. 600 ks 0,5l lahviček s rozprašovačem. Moc děkujeme. Už jsme do nich rozlili 100l dezinfekce AntiCOVID, kterou jsme dostali bezplatně od pana Jelínka (EGO 93 s.r.o.) a pana Kušty (OmegaPlus Chrudim s.r.o.) a během dneška ji začneme distribuovat mezi seniory, kteří nemají a nemůžou si ji jak zajistit. Dezinfekci lze objednávat na naší lince 800 477 774.

Více informací o dezinfekci a používání dezinfekce najdete zde.

Zahajujeme výrobu štítů

Dnes jsme obdrželi 3D tiskárnu, kterou nám zapůjčila firma S&T Plus s.r.o. Od zítra rozjedeme také tisk štítů. Plánujeme produkci 100 ks/týden. Štíty budou určeny zejména pro potřeby našich členů a dobrovolníků a lidi v první linii v okrese Chrudim. Pokud mezi ně patříte a měli by jste také zájem, piště na stity@cckchrudim.cz. Také hledáme nějakého dobrovolníka – nadšence do technologií a 3D tisku, který by si toto vzal na starost.

Máme za sebou 16 dnů pomoci

V neděli tomu bylo již 16 dnů, co pomáháme nejen seniorům. Za tuto dobu jsme vyřídili 1 459 hovorů na lince 800 477 774, realizovali 264 rozvozů nákupů a obědů, rozdali 1599  roušek na  1064 adres a roznesli 10600 informačních letáků do schránek.

Na grafu je zobrazen počet přijatých hovorů v jednotlivé dny.

Rozšiřujeme služby a možnosti placení

Každý den obstaráváme pro seniory nákupy základních potravin, léků, drogerie a dovoz obědů. Bezpečnost našich dobrovolníků a seniorů je na prvním místě a proto se snažíme minimalizovat rizika a vyhýbáme se hotovostním platbám. Ode dneška mají možnost senioři za nákupy a obědy platit platebním terminálem díky MONETA Money Bank a ochotě zaměstnanců Chrudimské pobočky. Děkujeme.

Pokud senior nemá účet ani platební kartu, nezbývá nic jiného než hotovost přejmout. Na to máme také zpracované postupy. Jak to vypadá v praxi, můžete se podívat na video kolegů z ČČK Praha 1: 

  • Metoda jedné ruky: https://www.youtube.com/watch?v=lT5FNbHEHrs 
  • Balíčková metoda: https://www.youtube.com/watch?v=-fDSkZribMU

Sběr roušek

Šijete bavlněné roušky? Chrudim společně s Českým červeným křížem vyhlašuje jejich sbírku. Tyto roušky budeme distribuovat seniorům nad 65 let a dále potřebným. Roušku nám můžete přenést do jednoho ze sběrných míst. My je předáme do Centra sociálních služeb a pomoci na vyprání a přežehlení a následně je bezpečně zabalíme a budeme distribuovat seniorům a potřebným.

Sběrná místa roušek:

  • Český červený kříž Chrudim, Městský park 274, Chrudim
  • Centrum sociálních služeb Chrudim, Soukenická 158, Chrudim – sběrné místo již uzavřeno
  • Restaurace Kateřina, Havlíčkova 90, Chrudim (10:00 -20:00) – sběrné místo již uzavřeno
  • Restaurace Chrudimka, U Stadionu 90, Chrudim (10:00 – 20:00) – sběrné místo již uzavřeno
  • Hostinec U Sladovny, Tovární 367, Chrudim (10:30 – 14:00) – sběrné místo již zavřeno

Všem šikovným švadlenám za roušky děkujeme.

Životní cyklus roušky

Návody na šití roušek najdete zde (budeme postupně doplňovat):

Za téměř 24 hodin jsem rozdali 10 600 letáků

Aby se informace o našich službách dostala ke všem potřebným, včera 16.3.2020 jsme společně s Městem Chrudim vytvořili informační leták, který šel hned do tisku a ještě večer jsem ho začali distribuovat do všech schránek v Chrudimi. Informace o našich službách byla také rozeslána do jednotlivých obcí prostřednictvím krizového manažera města.  

Děkujeme našim členům, členům Vodní záchranné služby, společensky odpovědné firmě a alternativní jídelně KRUH ZDRAVÍ a lidem okolo paní učitelky Mgr. Terezy Sommersové ze ZŠ J. Malíka a dalším dobrovolníkům, kteří se na roznosu podíleli.

Pomoc ČČK během nouzového stavu a karantény v souvislosti s koronavirem

V pátek 13.3.2020 jsem spustili linku na pomoc seniorům, kteří jsou nejohroženější skupinou osob během epidemie koronaviru. Ti by se ve vlastním zájmu měli vyhýbat místům s větším počtem osob jako jsou obchody či lékárny. Zamyslete se, zda není ve Vašem okolí osamělý senior nebo jinak potřebný člověk, který nemá možnost zajistit si nákupy s pomocí rodiny, přátel nebo sousedů. Není-li ve Vašich silách mu pomoci, kontaktujte nás.

 

Tuto službu v současnosti zajišťují naši členové. Chcete-li ale i tak nám pomoci, neváhejte nás kontaktovat. Můžete se také přihlásit zde: www.pomahamepardubickemukraji.cz.