Mohu nosit štít místo roušky nebo respirátoru?

Jelikož také vyrábíme ochranné štíty, jsme často konfrontování otázkou, zda štít je náhradou roušky. Diskuze o tom, zda je pro ochranu (sebe i okolí) účinnější rouška nebo obličejový štít se vedou i mezi odborníky.

Náš názor vychází z doporučení Státního zdravotního ústavu ze dne 21. 4. 2020 (více zde), který se opírá o  článek „Turbulent Gas Cloud and Respiratory Pathogen Emissions. Potential Implications for Reducing Transmission of COVID-19“. Ne, štít není náhradou roušky nebo respirátoru. Štíty být měl být  vždy nošen v kombinaci s rouškou nebo respirátorem kvůli tomu, jakým způsobem se virus šíří. Základní rozdíl v ochraně mezi štítem a rouškou spočívá v tom, že štít, na rozdíl od roušky, nefiltruje vdechovaný, resp. vydechovaný vzduch. Šíření kapének však brání obě pomůcky.

Štíty doporučujeme používat lidem v první linii, kteří přichází do styku s velkým množstvím osob, s osobami bez ochranných pomůcek a nakaženými osobami. Těmto lidem rádi štít darujeme zdarma. Neváhejte nás kontaktovat na adrese stity@cckchrudim.cz. Pro širokou veřejnost štít jako náhradu roušky nedoporučujeme