Roušky

Noste na veřejnosti roušky, má to pravděpodobně smysl. Rouška brání šíření nákazy. Částečně chrání i vás, byť zachytí méně než respirátor. Koronaviry se šíří zejména kapénkami, například při kašli a kýchání. Čím větší množství viru se vám dostane do těla, tím může být průběh vašeho onemocnění závažnější. Rouška představuje bariéru – když ji budete mít na obličeji, chráníte vaši rodinu, kolegy v práci i lidi ve vašem okolí před vámi. Možná už jste sami nakažení a ani to nevíte, příznaky koronaviru nejsou na začátku viditelné. Jejich rouška zase ochrání vás. Na všechna místa už je bez ochranných prostředků dýchacích cest vstup zakázán. Při sundávání myslete na to, že textilní část roušky může být kontaminována a proto se této části nedotýkejte. Roušku sundávejte jen za gumičky nebo tkaničky. Jednorázové vyhoďte a bavlněné vyperte dle návodu na konci stránky. 

 

ROUŠKY ZDARMA PRO SENIORY 

Český červený kříž distribuuje zdarma roušky pro všechny občany města Chrudim starší 65 let. Roušky si lze objednat na naší infolince 800 477 774. Objednanou roušku se budeme snažit dodat do Vaší schránky během 2 dnů. Pokud Vám Vámi objednaná rouška nedorazila, moc se omlouváme. Bohužel jsem se setkali s krádeží těchto ropušek z poštovních schránek. V tomto případě nám zavolejte a my se Vám ji pokusíme dodat znovu. Roušky, které rozdáváme pochází od  společnosti EVONA  (1 300 ks) a od drobných dárců (k 26.4.2020 cca 2 700 ks), kteří roušky šijí doma. Tímto jim moc děkujeme. Všechny roušky jsou vyprané, vyžehlené a bezpečně zabalené. 

 

PÉČE O BAVLNĚNÉ ROUŠKY

Bavlněné roušky lze používat opakovaně. Za den podle možností použijte více roušek. Hned po příchodu domů si  důkladně umyjte ruce. Rozvažte tkaničky roušky a opatrně sejměte z obličej tak, abyste se nedotkli textilní části. Roušku vložte do pračky a vyperte na 90°C. Pokud nemáte možnost roušku vyprat, vyvařte ji v hrnci (min. 10 minu by měla projít varem). Po té dejte roušku usušit a před další použitím ji 2x až 3x přežehlete. Roušku používejte max. 4 hodiny nebo do provlhnutí.

 

PÉČE O OSTATNÍ POMŮCKY

Leták ke stažení (zdroj: Česká lékarnická komora): Ochranné pomůcky a jak se o ně starat (PDF)