Pondělí 19.8.2013

Tak jsme to počasí přechválili. Ráno je pěkně zamračeno, předpověď fakt dost špatná, musíme zrušit celodenní výlet a přenocování „mazáků“ na Lichnici. Víme, že naše děti nejsou z cukru, ale na dešti je spát opravdu nenecháme. Jindra pohotově vymyslela náhradní program. Záchranáři, hasiči a vojenští policisté prostředního věku si zahráli první modelovku . Takhle ji popsal devítiletý Honzík: Lidi v lese zapálili oheň a nebyli opatrní. Takoví přírodní lidé na ně přišli, že to je špatně, tak se všichni spolu poprali a popálili. Přidal ještě popis tří stupňů popálenin a ukončil jej slovy: ten třetí, ten už nechlaďte, to už je ta černá kůže odumřelá. Nejmladší policisté tam museli udělat pořádek, hasiči uhasit les a záchranáři ošetřit raněné. Nejstarší děti, které toho už opravdu vědí hodně, jim mohly radit, ale nesměly jim pomáhat. Nebylo to pro ně lehké, Káťa H. zoufale volala: Je tady nějakej polda, kterej umí psát? Když jsem se vrátila z nákupu, zahrnuli mě všichni nadšeným vypravováním, jak byli dobří. Malá Majda dokázala sama roztáhnout požární hadici a všichni byli hrdinové.
Že se předpověď vyplnila a opravdu začalo pršet, nám zas tak moc nevadilo, oblíbená hra Africká vesnička se dá hrát i v klubovně. A v jídelně nad pečeným kuřátkem s rýží bylo taky moc příjemně. . Po obědě přestalo pršet, tak jsme se vypravili aspoň na menší výlet do Seče na požární zbrojnici a základnu Vodní záchranné služby ČČK. Pro děti je osobní poznání a zkušenost neocenitelná. Když jsem večer četla pohádku, Vaneska si vzpomněla, jak jim pan hasič ukazoval, jak se jezdí po té tyči dolů. „Ale my jsme si to nesjeli“, dodala Vaneska.
Vráťa je zkušený aktivní člen VZS a umí o prevenci úrazů u vody vyprávět opravdu poutavě. Tyhle znalosti a vědomosti se dětem docela určitě budou hodit. Překvapil nás všechny Pavlík D. při popisu úrazů skokem do vody v neznámém místě. Na otázku, co je v té páteři, bezpečně věděl, že mícha, a udělal nám přednášku, co se stane, když se mícha přeruší na různých místech. Pavlínka to komentovala, že jí spadla brada.
Déšť určil i večerní program: v klubovně měly kino mladší děti, v jídelně starší, já jsem seděla v kuchyni u mikrovlnky a připravovala jednu mísu popcornu za druhou. Děti vůbec nevypadaly nespokojeně, ale stejně bychom rádi, aby se počasí umoudřilo.
Teď už děti spí, botičky se suší u radiátorů a my se těšíme na další den v MASH 2013.

Komentáře jsou uzavřeny.

Comments are closed.