Sobota 24.8.2013

Honzík M. ráno otevřel oči a prohlásil: Tenhle tábor jako by trval pět minut…..Má pravdu, chlapec, strašně moc to uteklo. Poslední ranní rozcvička v podání Lidušky a Ufa byla trošku netradiční, ale o to zábavnější. Poslední modelovky – v jedné figurovali „středňáci“ a zasahovali velcí (rvačka při fotbalovém zápase), druhou připravili nejstarší táborníci a zasahovali vedoucí ( tragédie na svatbě). Maskoval, kdo měl ruce, hodnocení bylo zodpovědné, jen Tomášek D. to oplakal, když mu Hanička vysvětlovala, že mu opravdu na rvačku nemůže namaskovat amputované všechny prstíky.
Pak přišly záležitosti příjemné, nejpříjemnější i ty nepříjemné. Všichni vojíni byli odměněni pytlíčkem s „překvapením“. Jindra měla famózní nápad dát možnost vyměňovat si navzájem dárečky, které děti nezaujaly, za jiné, a to děti moc bavilo. Ještě příjemnější bylo vyhodnocení celotáborové oddílové soutěže. Nejdál došel vojáček Aniččiných Mortíků, kteří měli ovšem z vítězství ohromnou radost. Druzí skončili Šmoulisti, kteří si zaslouží veliký obdiv, co všechno zvládli. Byli rovnocennými partnery dospělých, dokázali s nimi pracovat i blbnout, nezkazili žádnou legraci, dokázali si i hrát. Byla jsem svědkem velkého finále Markétčina Riskuj, které Šmoulisti těsně vyhráli nad Krokouši. S jakým zaujetím se dohadovali o postavách z pohádek, ze kterých už nám bohužel vyrostli, a nikdo nedělal obličeje, jako že jsme trapný. Jsou prostě skvělé, ty naše veliké děti.
Zatímco píšu, Šárka čte klukům ve srubu Pohádkového dědečka, vyžádali si ji, protože „je jejich kamarádka“. A že to je poslední večer, dočetla knížku až do konce. To my s holčičkami jsme Kocourka Modroočka nezvládli dočíst, i když jsme se snažily. Víte, nás, velké holky, kamarádství a láska našich dětí spolehlivě dobíjí. Nám všem, kdo jsme tu na MASHi strávili úžasné dva týdny, nejvíc záleží na tom, abychom děti nezklamali, aby cítili, jak je máme rádi a jak jsou pro nás důležití .
K příjemným patřila svatební návštěva novomanželů Malinových, kterým jsme spolu s jejich dětmi popřáli a zazpívali. To abyste se při prohlížení fotek nedivili, jaká veliká svatba byla v MASH 2013. Další velká příjemnost bylo vybírání dárečků a sladkostí poslepu, Ondra Š. prohlížel své úlovky a kroutil hlavičkou, že nechápe, kolik toho dostal!
Jo, vlastně jsem nenapsala, co bylo míň příjemné. Čekalo nás velké balení a úklid tábora, to byste nevěřili, kolik věcí jsme sem navozili, aby si děti pořádně užily. Lucka, Lenka a Alča se u malých Zdravušek pořádně zapotily, než se jim povedlo roztřídit, čí je která ponožtička a sponka a pastelky a….. Pak nastalo velké fotografování u vrtulníku, abychom měli památku na tu neuvěřitelnou partu lidí, na spoustu zážitků, chvil, na které se nezapomíná. Ale také na to, že se naše děti naučily mnohé, co jim může být v životě užitečné. Nejen v odbornostech, za které dostaly průkazy mladého zdravotníka 1. či 2.stupně a Zdravotníka ČČK – Juniora, ale hlavně v poznání, že si lidé mohou vzájemně pomáhat a nebýt lhostejní.
A už je tu poslední nástup, zpíváme hymnu a stahujeme vlajku, rozdáváme diplomy a ocenění a je nám trošku smutno, že MASH 2013 končí. Vojta J. požádal o slovo a poděkoval vedoucí logistů Šmoulistů Páje, kterou by doslova nosili na rukou. A to spustilo lavinu krásných slov od zástupců ostatních oddílů na adresu jejich vedoucích, kteří na ně byli hodní a měli s nimi trpělivost a byli nejlepší a vůbec. Popotahovali jsme asi všichni. Nakonec nás ale rozesmál pětiletý Matýsek, který se postavil do čela tábora a pronesl řeč na téma: Tenhle tábol byl nejklásnější a moc se mi líbil a teď si budeme píct bušty. Tak jsme šli píct ty bušty, koukat do ohně, zpívat, držet se za ruku s tou nej holkou nebo nej klukem a tiše si slibovat, že se za rok zase všichni sejdeme.
Dovolte mi, abych jménem všech dětí, malých i velkých, i těch opravdu dlouho velkých, ale s duší dítěte, poděkovala za možnost být spolu pod záštitou oblastního spolku ČČK Chrudim v nádherném prostředí Železných hor. Děkujeme všem, kdo nám pomáhali, děkujeme vám, že jste nám své děti svěřili. Bylo nám s nimi opravdu moc dobře. Tak dobrou noc a ahoj za rok.

Komentáře jsou uzavřeny.

Comments are closed.